Spinki biodegradowalne PLA rossmann
Biodegradowalność akcesoriów jest w obecnych czasach bardzo pożądaną cechą. Każdego dnia produkujemy mnóstwo śmieci, a ich utylizacja z reguły nie jest ani trywialna, ani wyjątkowo przyjazna naszej planecie. Warto zatem na każdym możliwym kroku poszukiwać rozwiązań minimalizujących nasz negatywny wpływ na środowisko. Wiadomo - długie włosy jednak trzeba czasami czymś upiąć czy przeczesać. Jednak czy można w tej kwestii ograniczyć używanie narzędzi wykonanych z plastiku?

W drogeriach od jakiegoś czasu można zakupić spinki opatrzone bardzo chwytliwymi hasłami "Przyjazne środowisku", "Stop plastic!" czy "Naturalne surowce biodegradowalne". Jednak w dobie, gdy podobne komunikaty są na każdym kroku nadużywane, trudno być pewnym owej biodegradowalności. Przyjrzyjmy się zatem tworzywu, z którego zostały wykonane moje spinki. Producent zapewnia, że są to fusy po kawie oraz PLA. O ile fusy nie budzą wątpliwości co do bycia eko, o tyle o PLA warto już trochę wspomnieć.

Spinki PLA biodegradowalne rossmann
Pod tajemniczym skrótem PLA kryje się kwas polimlekowy (PolyLactic Acid), który jest biodegradowalnym polimerem otrzymywanym na przykład z kukurydzy lub celulozy. W artykule z 2017 pokazano, że mechanizm degradacji PLA nie ogranicza się do samej powierzchni, lecz odbywa się także w objętości materiału, a co za tym idzie jest to proces relatywnie wydajny. Tworzywo potrafi rozłożyć się w środowisku wodnym (degradacja hydrolityczna) w przeciągu miesięcy, a na tempo tego procesu istotny wpływ ma pH (im bardziej kwasowe, tym szybciej tworzywo ulega rozkładowi). Z kolei w pracy z 1996 zbadano dekompozycję PLA w środowisku bakteryjnym oraz w glebie. Obrazki w tym artykule są przepiękne, nie mogę się oprzeć pokazaniu tutaj choćby jednego. Poniżej wklejam zdjęcie przekrojów poprzecznych próbek PLA po różnym czasie przebywania w roztworze zawierającym bakterie Fusarium moniliforme i Pseudomonas putida. Widzimy od lewej fragment rozkładający się przez 5, 11, 17, 26 i 32 tygodnie. Dowiedziono, że mikroorganizmy są w stanie zaasymilować biopolimer, którego dekompozycja polega na połączeniu biodegradacji i bioasymilacji.
Rozkład PLA w glebie
Ze względu na swoje właściwości termoplastyczne, PLA jest wykorzystywane jako filament w drukarkach 3D, czyli można za jego pomocą ucieleśnić niektóre nasze pomysły. Zanim jednak damy się ponieść fantazji, trzeba być świadomym ograniczeń w potencjalnych zastosowaniach, jakimi jest niska odporność na duże różnice temperatur oraz chemikalia. Poniżej zdjęcie wykonane w trakcie mojego wydruku 3D za pomocą szarego filamentu PLA z dodatkiem brokatu. Kto zgadnie, co miało być finalnym produktem? ;)
PLA wydruk 3D
Jednym z bardziej słynnych włosomaniaczych gadżetów wykonanym z PLA jest szczotka Anwen. Na opakowaniu producent obiecuje, że produkt w odpowiednich warunkach rozłoży się w ciągu 5 lat. Skład to 95%  tworzywa biodegradowalnego i 5% nylonu, z którego wykonane jest włosie. Nie zaleca się używania jej do stylizacji przy użyciu wysokich temperatur, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że PLA jest na tyle łatwo topliwe, że można łatwo wykonywać z niego wydruki 3D.
PLA szczotka Anwen biodegradowalna
Szczotka jest wyjątkowo komfortowa w użyciu i bardzo łatwa do czyszczenia. Używam jej od pół roku, myłam wielokrotnie i jeszcze się nie zbiodegradowała po zobaczeniu wody, a w dodatku jest fioletowa, także same plusy :) Niestety nie widzę jej dzisiaj na stronie producenta. Mam wielką nadzieję, że to nie oznacza, że została trwale wycofana! Byłaby to ogromna szkoda, bo w moim odczuciu jest to najlepsza szczotka, z jaką miałam do czynienia.